Quantcast
skip navigation

Advanced 16s and 17s finalists announced

04/28/2010, 1:51pm CDT
By staff reports

Apple Valley, Edina, Eden Prairie will be well represented at national camp


Tony Cameranesi of Wayzata made the list of Minnesota players chosen to attend USA Hockey's Select 17 National Player Development Camp on July 7-13 in Rochester, N.Y.

The final lists of Minnesota players who will attend the USA Hockey National Player Development camps in Rochester, N.Y., this summer have been released.

Edina and Eden Prairie each will have two players compete in the Seclect 17 camp on July 7-13.

Forward Steven Fogarty and defenseman Max Everson of defending state Class AA champion Edina made the 14-player Minnesota list as did Eden Prairie defensemen Dan Molenaar and Nick Seeler.

Three players from Apple Valley will participate in the Select 16 camp June 24-July 30.

Forward A.J. Michaelson, defenseman Vince Pedrie and goaltender Collin Olson of Apple Valley will be among Minnesota's 18-player contingent at the camp.

Minnesota players were selected after two consecutive weekends of tournaments in Plymouth. After a series of tryouts, players were divided into eight teams based on Minnesota State High School League playoff sections.

The top 54 players from each of the two age groups were then selected to compete in a two-day round-robin event that concluded on April 25.

All selected players will receive information about the national camps from USA Hockey by e-mail.

Questions about the Select 17 selections can be addressed to Rick Lowe at 320-333-5696 or rickl@minnesotahockey.org.

Select 16 questions can be addressed to Mark Palmer at 612-325-8068 or mpepalmer@hotmail.com.

Minnesota Advanced 16s

NAME POS SCHOOL
Nate Arentz F Lakeville North
Erik Brenk F Moorhead
Jake Guentzel F Woodbury
Nick Kuchera F Eagan
Will Merchant F Eagan
A.J. Michaelson F Apple Valley
Kyle Osterberg F Lakeville South
Tony Paulson F Maple Grove
Gage Torrel F Monticello
Tyler Vesel F Shattuck-St. Mary's
Jake Horton D Benilde-St. Margaret's
Ian Janco D Bloomington Jefferson
Zach McQueen D Shattuck-St. Mary's
Meirs Moore D Duluth East
Vince Pedrie D Apple Valley
Brady Skjei D Lakeville North
Blake Cates G Stillwater
Collin Olson G Apple Valley

Minnesota Advanced 17s

NAME POS SCHOOL
Jonny Brodzinski F Blaine
Tony Cameranesi F Wayzata
Josh Erickson F Roseau
Steven Fogarty F Edina
Ben Greiner F Shattuck-St. Mary's
Christian Horn F Benilde-St. Margaret's
Joe LaBate F Holy Angels
Austyn Young F South St. Paul
Max Everson D Edina
Taylor Fleming D St. Thomas Academy
Dan Molenaar D Eden Prairie
Nick Seeler D Eden Prairie
Andy Welinski D Duluth East
Charlie Lindgren G Lakeville North

Tag(s): All Articles  High Performance  High Performance 16s  High Performance 17s  16 & 17 Final 54