Quantcast
skip navigation

Eagan summer festival has statewide mix

By staff reports, 07/19/10, 12:34PM CDT

Share

Tournament includes teams from Albert Lea to Duluth

A statewide mix of teams, ranging from Albert Lea to Duluth East, are entered in the 16-team Eagan Summer Hockey Fesitval scheduled for July 23-25 at Eagan Civic Arena.

The lineup also includes private-school powers Benilde-St. Margaret's and Rochester Lourdes along with traditionally strong public-school programs such as Elk River and Bloomington Jefferson.

Pool 1:  Duluth East, Lakeville North, Farmington, Holy Family
Pool II:  Benilde-St. Margaret’s, Eastview, Albert Lea, Shakopee
Pool III:  Elk River, Chanhassen, Rochester Lourdes, Owatonna
Pool IV: Bloomington Jefferson, Prior Lake, Rochester Century, Northfield

Pool play is scheduled for July 23-24 with the championship game set for 11:30 a.m. on July 25.

Tournament Schedule

Friday, July 23
5 p.m. -- Duluth East vs. Lakeville North (West Rink)
5:15 p.m. -- Farmington vs. Holy Family Catholic (East Rink)
6:30 p.m. -- Benilde-St. Margaret's vs. Eastview (West Rink)
6:45 p.m. -- Albert Lea vs. Shakopee (East Rink)
8 p.m. -- Elk River vs. Chaska (West Rink)
8:15 p.m. -- Owatonna vs.Rochester Lourdes (East Rink)
9:30 p.m. -- Bloomington Jefferson vs. Prior Lake (West Rink)
9:45 p.m. -- Rochester Century vs. Northfield (East Rink)

Saturday, July 24

8:30 a.m. -- Duluth East vs. Holy Family Catholic (West Rink)
8:45 a.m. -- Farmington vs. Lakeville North (East Rink)
10 a.m. -- Benilde-St. Margaret's vs. Shakopee (West Rink)
10:15 a.m. -- Eastview vs. Albert Lea (East Rink)
11:30 a.m. -- Elk River vs. Rochester Lourdes (West Rink)
11:45 a.m. -- Owatonna vs. Chaska (East Rink)
1 p.m. -- Bloomington Jefferson vs. Northfield (West Rink)
1:15 p.m. -- Rochester Century vs. Prior Lake (East Rink)
2:30 p.m. -- Duluth Eats vs. Farmington (West Rink)
2:45 p.m. -- Holy Family Catholic vs. Lakeville North (East Rink)
4 p.m. -- Benilde-St. Margaret's vs. Albert Lea (West Rink)
4:15 p.m. -- Eastview vs. Shakopee (East Rink)
5:30 p.m. -- Elk River vs. Owatonna (West Rink)
5:45 p.m. -- Chaska vs. Rochester Lourdes (East Rink)
7 p.m. -- Bloomington Jefferson vs. Rochester Century (West Rink)
7:15 p.m. -- Prior Lake vs. Northfield (East Rink)

Sunday, July 25
9 a.m. -- Semifinals: Pool III winner vs. Pool IV winner
9:15 a.m. -- Semifinals: Pool I winner vs. Pool II winner
11:30 a.m. -- Championship: Semifinal winners

Related Stories

  • Trio of coaches talk hockey

  • By MN Hockey Hub staff 06/14/2013, 12:30pm CDT
  • WCCO interview with Minnetonka's Brian Urick, BSM's Ken Pauly and South St. Paul's Scott Macho
  • Read More

Most Popular