Quantcast
skip navigation

Updated boys' hockey rankings: Jan. 5

01/05/2017, 10:45pm CST
By Samuel Wigness, SportsEngine

Click here to see this week's rankings.


Click here for the complete rankings

Class 2A

Stillwater remains unbeaten and ranked No. 1 in Class 2A with 10 first place votes in the state high school coach's poll.

The Ponies (11-0, 6-0) swept the Sports Authority Holiday Hockey Classic, beating No. 20-2A Prior Lake, Benilde-St. Margaret's and No. 2-2A Elk River by a combined score of 14-2. Stillwater has outscored its opponents 60-16 and has notched two shutouts. 

Stillwater plays four consecutive away games to start the new year, including a battle with No. 15-2A White Bear Lake, before returning home to face No. 8-2A Eden Prairie.

The top three remains unchanged with Elk River (10-2, 2-0) at No. 2 despite the 4-1 loss to Stillwater, and Grand Rapids (9-1-1) right behind at No. 3. The Elks face No. 14-2A Blaine and No. 6-2A Centennial in two of their next three games.

Edina (9-3, 1-1) extended its winning streak to five games after sweeping the Schwans Cup Gold Division and rose from No. 7 to No. 4 in the rankings. The Hornets avenged their Dec. 17 loss to No. 8 Eden Prairie with a 4-2 win on Dec. 30 and leapfrogged the Eagles in the rankings.

Hornets goalie Garrett Mackay is allowing 2.17 goals per game with a .913 save percentage.

Eden Prairie dropped four spots after going 0-2-2 against in a tough stretch against four top-ten ranked opponents (No. 5-2A St. Thomas Academy, No. 9-2A Hill-Murray, No. 4-2A Edina and No. 6-2A Centennial).

Blaine (7-2-1, 3-1) jumped from No. 19 to No. 14 and Prior Lake (5-5, 3-2) earned the final spot in the top-20.

Click here to see the complete rankings. 

Class 1A

Hermantown climbed into the No. 1 spot with a 9-1-1 record all 10 first-place votes in the state high school coach's poll.

After beginning the season 0-1-1, the Hawks (9-1-1, 1-0) have caught fire with nine straight victories, including three shutouts and a win over No. 11-2A Minnetonka. 

Junior Tyler Watkins scored two third period goals to knock off then top-ranked Delano 4-3 and send the Hawks into the top spot.

After beginning the season 7-0, Delano (8-1-1, 1-0) tied Cloquet and lost to Hermantown in the Hilltopper Holiday Classic before beating Roseville 6-5 in overtime for third place. The Tigers relinquished No. 1 in the Class 1A standings and received no first-place votes in the state high school coach's poll. 

The rest of the top five stayed the same with St. Paul Academy (8-1), Breck (7-3-1, 1-0) and St. Cloud Cathedral (9-1-2) remaining at No. 3, No. 4 and No. 5, respectively. 

East Grand Forks (6-1-1, 3-0) shutout Warroad, 4-0, for its fourth consecutive victory and earned its way into the No. 6 spot. Alexandria (6-3-3, 1-2-1) climbed from No. 9 to No. 7 after beating No. 9 Greenway and No. 10 Hibbing/Chisholm during a four game winning streak of its own.

St. Paul Johnson (8-1-1, 0-1-1) leaped from No. 19 to No .14 after going 3-0 in the South St. Paul Premier Tournament. The Governors beat three Class 2A opponents by a combined score of 13-3.

Click here to see the complete rankings. 

Recent Stories

Tag(s): Home  Hub Exclusives  Rankings  Alumni  Featured News  Coaching Changes  The Breakdown  Media Consensus  News Archive  The Week Ahead  High Performance  Elite Prep D  2010-11 Tournaments  Featured Videos  Puck Heaven  News Archive  2012-13 Tournaments  Holiday Tournaments  Hub TV/Radio  Breakdown Sports USA  Fox Sports North  Webcast America  Hockey Day 2013  MN Score Hockey Talk  2013-14 Tournaments  2015-16 Tournaments  Ted Brill Great 8  Section 8A/8AA  Section 4A/4AA  Section 2A/2AA  Section 3A/3AA  Section 6A/6AA  Section 7A/7AA  Section 1A/1AA  Section 5A/5AA  Section 1A/AA  Section 2A/AA  Section 3A/AA  Section 4A/AA  Section 5A/AA  Section 6A/AA  Section 7A/AA  Section 8A/AA  Section 1A/AA  Section 2A/AA  Section 3A/AA  Section 4A/AA  Section 5A/AA  Section 6A/AA  Section 7A/AA  Section 8A/AA  Minnesota NIT  Pool A  Massachusetts  Minnesota Seniors  Wisconsin HP-18s  Michigan Seniors  Pool B  Minnesota HP-18s  Michigan HP-18s  North Dakota  Wisconsin Seniors  16 & 17 Final 54  HP 16s - Blue  HP 16s - Red  HP 16s - White  HP 17s - Blue  HP 17s - Red  HP 17s - White  Elite D League  Capitols  Manitoba  Met North 18  Metro Northeast  Metro Northwest  Metro Southeast  MSW 16U  Central 16U  North Dakota  Northeast 18U  Northwest 18U  Shattuck-St. Mary's  So MN  South 18U  South Dakota  Sr League  Team Wisconsin  West 16U  Wisc 16  Conferences  Big Nine  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  LeSueur-Henderson/St. Peter/Tr  Luverne  Marshall  New Ulm  Redwood Valley  Waseca  Windom  Worthington  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  River Lakes  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  Granite Ridge  Little Falls  St. Cloud Cathedral  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Team Events Calendar  Providence Academy  St. Paul Academy   SPA Events Calendar  Independents  Breckenridge/Wahpeton  Dodge County  Duluth East  Ely  Grand Rapids  Holy Angels  LaCrescent  Minneapolis  North Shore  Rochester Lourdes  St. Paul Johnson  Iron Range  Eveleth-Gilbert  Greenway  Hibbing/Chisholm  International Falls  Virginia/Mountain Iron-Buhl  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet-Esko-Carlton  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Mariucci  Bemidji  Crookston  East Grand Forks  Moorhead  Roseau  Thief River Falls  Warroad  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  Metro West  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Benilde-St. Margaret's  St. Louis Park  Mid-State  Detroit Lakes  Northern Lakes  Park Rapids  Prairie Centre  Wadena-Deer Creek  Mississippi 8  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello/Annandale/Maple Lak  North Branch  Princeton  Rogers  St. Michael-Albertville  St. Francis  Northwest   Bagley/Fosston  Kittson Central  Lake of the Woods  Red Lake Falls  Northwest Suburban  Northwest Suburban - North  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Elk River  Maple Grove  Northwest Suburban - West  Coon Rapids  Irondale  Osseo  Armstrong/Cooper  Spring Lake Park  Totino-Grace  Champlin Park  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southwest  Morris Area/Benson Area  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Two Rivers  Becker/Big Lake  Legacy Christian  Moose Lake Area  Mora-Milaca  Pine City Area  St. Paul Highland Park  Wright County  Delano  Holy Family  Hutchinson  Litchfield/Dassel-Cokato  Mound Westonka  New Prague  Orono  Waconia  Richfield/Southwest Christian  MSHSL Junior Varsity  Big Nine  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Little Falls  River Lakes  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Metro East  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  N. St. Paul  Richfield  Simley  S. St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  Independents  Benilde-St. Margaret's  Dodge County  Duluth East  Ely/Babbitt  Greenway  La Crescent  Prairie Centre  Rochester Lourdes  Silver Bay  Two Harbors  Achiever Academy  Minneapolis JV  Iron Range  Eveleth-Gillbert/Mesabi East  Grand Rapids  Hibbing/Chisholm  International Falls  Virginia/Mountain  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Ashland (Wis.)  Cloquet-Esko-Carlton  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Mariucci  Bemidji  Crookston  East Grand Forks  Moorhead  Roseau  Thief River Falls  Warroad  Mid-State  Detroit Lakes  Northern Lakes  Park Rapids  Wadena-Deer Creek  Mississippi 8  Becker/Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Monticello/Annandale/Maple Lak  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Chisago Lakes  Missota  Chanhassen  Chaska  Farmington  Holy Angels  New Prague  Northfield  North Suburban  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Northwest  Bagley/Fosston  Kittson Central  Lake of the Woods  Red Lake Falls  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  North Metro  Osseo  Robbinsdale Armstrong/Cooper  Spring Lake Park  Totino-Grace  South Central  Fairmont  Le Sueur-Henderson/St. Peter  New Ulm  Waseca  South Suburban  Apple Valley  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southwest  Luverne  Marshall  Redwood Valley  Sleepy Eye  Windom Area  Worthington  Morris/Benson Area  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Hastings  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Tri-Metro  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Providence Academy  SPA/MPA  St. Paul Como Park  St. Paul Highland Park  St. Paul Johnson  Two Rivers  Meadow Creek  Moose Lake-Willow River  Mora/Hinckley-Finlayson  Pine City/Rush City  Legacy Christian  WSFLG  Wright County  Delano  Holy Family  Hutchinson  Litch/DC JV  Mound-Westonka/Watertown-Mayer  Orono  St. Cloud Cathedral  Waconia  Out of State  Game Center  Under-18 Selects  TBD  Altoona (Wis.)  Amery (Wis.)  Aquinas/Holmen (Wis.)  Ashland (Wis.)  Bismarck Century (N.D.)  Bismark (N.D.)  Black River Falls (Wis.)  Brookings (S.D.)  Crocus Plainsmen  Culver Academy Prep  Dallas Jesuit (Texas)  Devil's Lake (N.D.)  Dickinson, ND  Eau Claire Memorial (Wis.)  Fargo North (N.D.)  Fargo Shanley (N.D.)  Fargo South (N.D.)  Fort Frances (Ontario)  Grafton/Park River (N.D.)  Grand Forks Central (N.D.)  Grand Forks Red River (N.D.)  Hayward (Wis.)  Hudson (Wis.)  Lacrosse (Wis.)  Madison Edgewood (Wis.)  Mansfield (Texas)  Minot (N.D.)  Mount St. Charles Prep (R.I.)  New Richmond (Wis.)  Northland Pines (Wis.)  Onalaska (Wis.)  River East  River Falls (Wis.)  Shattuck Midget AA  Shattuck Midget AAA  Shattuck Prep  Shattuck-St. Mary's U-16  Sheboygan (Wis.)  Sioux Center (Iowa)  Sioux Falls (S.D.)  Somerset (Wis.)  Sparta/West Salem (Wis.)  Spooner (Wis.)  Tomah (Wis.)  University of Milwaukee (Wis.)  US Women's Olympic  Viroqua (Wis.)  Wahpeton (N.D.)  Webster (Wis.)  West Fargo (N.D.)  Menomonie (Wis.)  St. Cloud