Quantcast
skip navigation

Minnesota boys' hockey schedules posted

By Trevor Squire, SportsEngine, 10/20/17, 2:15PM CDT

Share

Four invitationals are scheduled for the last week of November, making for a competitive opening weekend.


Click here to view the full schedule.

Some boys’ hockey teams don’t get a single game in before December, but four invitationals and jamborees in late November are sure to give fans a treat and a long look at their squads for the upcoming season before the calendar turns.

The Channel 12 Turkey Trot is a yearly spectacle, hosting high-level talent with hardware on the line. Two state tournament teams in Wayzata and Maple Grove face off in the opening game Friday, Nov. 24, at the Plymouth Ice Center.

Marshall hosts a round robin and faces Class 1A power, Breck, in the second game of the day at Red Baron Arena. Pine City Area will battle North Dakota’s consolation state champion Fargo Davies in the opener.

That same day, Nov. 24, Lakeville North welcomes Class 2A runner-up Moorhead to the metro, where the two schools play at the Bloomington Ice Garden along with Minnetonka and St. Thomas Academy in the Youth Hockey Hub’s sponsored event, The Opener.

Bloomington Jefferson will be playing in a two-day round robin in Apple Valley, facing the Eagles on Friday, while Park of Cottage Grove takes on Eastview in the other game.

Despite not playing in a jamboree in the final weekend of November, Delano and East Grand Forks have a meeting on Saturday, Nov. 25. The Green Wave travels to the Tigers’ rink in a rematch of the Class 1A consolation championship where the Tigers won 6-3.

Moving into December, Virginia/Mountain-Iron Buhl hosts International Falls in their Iron Range Conference debut Dec. 2, after both teams split dominant shutout victories over each other in the regular season last year.

In the days leading up to holiday tournament season and the new year, St. Louis Park and Benilde-St. Margaret’s will clash on Dec. 22 at the St. Louis Park Rec Center, where both teams should draw a large crowd on their shared home ice. A rematch of the Class 2A title game is slated the next day when Class 2A champion, Grand Rapids, caps a five-game road trip at Moorhead.  

Defending Class 1A champion Hermantown ushers in 2018 with a rematch of the Hawks’ state semifinal against St. Cloud Cathedral Jan. 5. Hermantown won the game 6-5 in overtime en route to claiming its second consecutive small-school title.

As league title races ramp up in the final games of the regular season, defending Big 9 Conference champion Northfield could have a crucial game against Mankato West in both teams’ regular season finale Feb. 17, after the Scarlets finished third a season ago.

Click here to view the full schedule, or select "Search" in the top right corner of the page and then type the name of your favorite squad into “Team Finder.”

If your team’s schedule isn’t posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportsengine.com.

Spotlight Games

Micah Miller leaps to the fans after scoring the game winner.

Most Popular

Tag(s): Home  Hub Exclusives  Featured News  News Archive  MSHSL Conferences  Big Nine  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  Minnesota River  Luverne  Marshall  New Ulm  Redwood Valley  Waseca  Windom  Worthington  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  River Lakes  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud  Willmar  Granite Ridge  Little Falls  St. Cloud Cathedral  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Team Events Calendar  Providence Academy  St. Paul Academy   SPA Events Calendar  Independents  Breckenridge/Wahpeton  Dodge County  Duluth East  Ely  Grand Rapids  Holy Angels  LaCrescent  Minneapolis  North Shore  Richfield/Southwest Christian  Rochester Lourdes  St. Paul Johnson  Iron Range  Eveleth-Gilbert  Greenway  Hibbing/Chisholm  International Falls  Virginia/Mountain Iron-Buhl  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet-Esko-Carlton  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Mariucci  Bemidji  Crookston  East Grand Forks  Moorhead  Roseau  Thief River Falls  Warroad  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  Metro West  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Benilde-St. Margaret's  St. Louis Park  Mid-State  Detroit Lakes  Northern Lakes  Park Rapids  Prairie Centre  Wadena-Deer Creek  Mississippi 8  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Michael-Albertville  St. Francis  Northwest   Bagley/Fosston  Kittson Central  Lake of the Woods  Red Lake Falls  Northwest Suburban  Northwest Suburban - North  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Elk River  Maple Grove  Northwest Suburban - West  Coon Rapids  Irondale  Osseo  Armstrong/Cooper  Spring Lake Park  Totino-Grace  Champlin Park  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southwest  Morris Area/Benson Area  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Two Rivers  Becker/Big Lake  Legacy Christian  Moose Lake Area  Mora-Milaca  Pine City Area  St. Paul Highland Park  Wright County  Delano  Holy Family  Hutchinson  Litchfield/Dassel-Cokato  Mound Westonka  New Prague  Orono  Waconia